تبلیغات
آیا می‌دانید - نسل آینده توربین‌های بادی چگونه است؟
آیا می‌دانید
علم است که آینده را می‌سازد

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 4 فروردین 1394
شاید به‌زودی چشم‌انداز پره‌های سر به فلک کشیده توربین‌های بادی چیزی متعلق به گذشته باشد که تنها در کتاب‌ها می‌توان اثری از آن پیدا کرد. واقعیت این است که این شهریاران چرخان که انرژی تجدیدپذیر باد را به کنترل خود درمی‌آورند، چندان هم بی‌دردسر نیستند. آنها برای تولید انرژی نیازمند بادهای قدرتمندی هستند و پره‌های آنها سر و صدای زیادی تولید می‌کند.

به گزارش وبسایت خبری «آیا می دانید»  به نقل از مجله دانستنیها ،با این وجود، نسل جدیدی از توربین‌های بادی سر به زیر وجود دارند که می‌توانند شرایط را تغییر دهند: توربین‌های INVELOX می‌توانند حتی از نسیم‌های آرامی با سرعت۳ کیلومتر بر ساعت هم برق تولید کند. نکته کلیدی عملکرد این دستگاه‌های سبز طراحی مخروطی‌شکل آنهاست که باد جمع‌آوری شده در دهانه‌اش را از طریق مجموعه‌ای از شیپوره‌ها و لوله‌ها فشرده می‌کند. بر خلاف جریان ترافیک، سرعت سیال با عبور از مقطع فشرده شده افزایش می‌یابد؛ پدیده‌ای که به نام اثر ونتوری شناخته می‌شود.

 در حقیقت نام توربین نیز از همین ویژگی گرفته شده است: INVELOX از سرواژه عبارت Increasing the VELOcity of wind گرفته شده است که به معنای «افزایش سرعت باد» است. بادهای ورودی به INVELOX که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت وارد این توربین می‌شوند، در انتهای توربین به سرعت ۶۴ کیلومتر بر ساعت می‌رسند. در نتیجه انرژی جنبشی نیز افزایش می‌یابد و با چرخاندن ژنراتور، برق تولید می‌کند. آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد در مقایسه با توربین‌های بادی متداول، توربین‌های INVELOX 600 درصد انرژی بیشتری تولید می‌کنند.


امیدوارم مورد پسند شما واقع شده باشد...

وبسایت خبری آیا می دانید

www.ayao.ir
طبقه بندی: علمی و آموزشی،  محیط زیست، 
برچسب ها: توربین بادی، نسل آینده،
ارسال توسط admin
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
ayao

قالب وبلاگ