تبلیغات
آیا می‌دانید - مستندهای تقریبا علمی
آیا می‌دانید
علم است که آینده را می‌سازد

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393دو تا از آخرین فیلم‌هایی که به این موضوع پرداخته‌اند، «رژه دایناسورها» (ساخته ITV سال ۲۰۱۱) و «همگام با دایناسورها» (ساخته BBC سال ۲۰۱۳) هستند.

به گزارش وبسایت خبری «آیا می دانید»  به نقل از مجله دانستنیها ،  هر دو این فیلم‌ها که با گرافیک رایانه‌ای (CGI) ساخته‌شده‌اند، مهاجرت گروهی از دایناسورهای ساکن نواحی شمال آمریکای شمالی را در فصل سرما به سمت جنوب نمایش می‌دهند. داستان هر دو مستند تقریبا مربوط به ۷۵ میلیون سال پیش است.

زمانی که هنوز تیرانوسورِس (Tyrannosaurus) در آمریکای شمالی پیدا نشده بود، اما یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندانش یعنی گرگوسورِس (Gorgosaurus) 9 متری کابوس شب‌های بچه دایناسورها بود. هر دو فیلم زندگی بچه‌ دایناسورهایی را نشان می‌دهد که طی مهاجرت فصلی به بلوغ می‌رسند، از آزمون‌های دشواری سربلند بیرون می‌آیند و سرانجام به فصل تولید مثل می‌رسند.

 تقریبا هیچ اشکال علمی خاصی هم در این دو مستند وجود ندارد، به جز اینکه در فیلم همگام با دایناسورها، گرگوسورِس می‌باید دست‌کم پوششی از کرک‌پرهای ساده روی بدنش می‌داشت و پشت دایناسورهای شاخ‌دار نیز با پرهایی ابتدایی شبیه خارهای جوجه‌تیغی پوشیده می‌شد.

صرف نظر از این اشکالات کوچک، بزرگ‌ترین مسأله‌ای که درباره این فیلم‌ها وجود دارد، این است که هنوز شاهدی مستقیم برای مهاجرت گله‌های این دایناسورها به‌دست نیامده و ممکن است چنین تصویری چندان مطابق واقعیت نباشد.


در حقیقت شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شاید این مهاجرت‌ها چندان گسترده نبوده است و دایناسورها طی فصل سرد در همان نواحی قطبی می‌مانده‌اند. مهم‌ترین شاهد برای ماندن دایناسورها در همان نواحی قطبی، وجود حلقه‌های رشد در استخوان‌های این دایناسورهاست.

حلقه‌های رشد معمولا در استخوان‌های جانورانی خونسرد دیده می‌شود که برای گرم‌کردن بدن خود نیازمند شرایط محیطی هستند و در فصل سرما رشدشان کند یا متوقف می‌شود. اما بافت‌شناسی استخوان دایناسورها (صرف نظر از وجود حلقه‌های رشد) نشان می‌دهد بافت استخوانی دایناسورها سرشار از رگ‌های خونی بوده است. این رگ‌های خونی نشان‌دهنده رشد سریع دایناسورهاست.

چنین بافت‌شناسی متخلخلی تنها در استخوان‌های پستانداران و پرندگان امروزی دیده می‌شود. پس تکلیف حلقه‌های رشد مرموز دایناسورها چه می‌شود؟


برای دانلود در  ادامه مطلب همراه با آیا می دانید باشید...

دانلود فایل تورنت Walking With Dinosaurs 3D

 

 

 

دانلود فایل تورنت March of Dinosaurs HD

 امیدوارم مورد پسند شما واقع شده باشد...

وبسایت خبری آیا می دانید

www.ayao.ir

طبقه بندی: معرفی کتاب ، سایت و مستند، 
برچسب ها: دانلود، دانلود مستند، مستند، March of Dinosaurs HD، Walking With Dinosaurs 3D،
ارسال توسط admin
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
ayao

قالب وبلاگ