تبلیغات
آیا می‌دانید - آلودگی هوا باعث اختلال رشد ریه کودکان می شود
آیا می‌دانید
علم است که آینده را می‌سازد

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 اسفند 1393


حسن بایرام استاد دانشگاه گازانتپ در جنوب شرق ترکیه روز چهارشنبه در حاشیه اختتامیه کنگره آسیائی افریقایی مایکوباکتریولوژی(میکروب اصلی سل)  گفت: همین عوامل باعث افزایش حساسیت در کودکان و افزایش ضریب ابتلا به بیماری می شود.


به گزارش وبسایت خبری «آیا می دانید»  به نقل از ایرنا ، وی با اشاره به مطالعات خود و دیگر متخصصان این بخش در باره اثرات منفی آلودگی هوا اظهار کرد: شیوع و افزایش بیماری های عروقی، قلبی، مشکلات ذهنی و سرطان ریه از جمله این بیماری های خطرناک حاصل از آلودگی هواست.

وی خاطر نشان کرد: طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال 2012 دوازده میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان باخته اند.

وی با بیان اینکه آب و هوای جهان در حال تغییر است اضافه کرد: امروزه عوامل و آلاینده هایی از جمله سوراخ شدن لایه ازن، دی اکسید نیتروژن و سولفید دی اکسید و همچنین قطعات ریز اگزوز خودروهای دیزلی منجر به بیماری های تنفسی می شود.

دکتر بایرام افزود: امروزه کشورهایی مانند ایران، هند، ترکیه و چین ضررهای زیادی از آلودگی هوا می بینند در حالی که در کشورهای پیشرفته و اروپایی آلایندگی و آثار منفی آن مهار شده است.

به گفته این استاد دانشگاه در کشورهای در حال توسعه مقادیر زیادی ذغال سنگ و چوب و گیاهان برای گرمایش و آشپزی مصرف می شود که خوشبختانه در ایران به وجود منابع خوب گازی این میزان کمتر است.

وی ادامه داد: راه حل رفع این مشکلات استفاده از سوخت های پاک مثل انرژی خورشیدی است که کشورهایی مانند ایران و ترکیه به علت بهره مندی از آفتاب زیاد امتیاز خوبی در این بخش دارند و این در حالی است که در آلمان که نورآفتاب زیاد نیست در این بخش سرمایه گذاری زیادی شده است.

وی خاطر نشان کرد: البته تنها این موارد کافی نیست بلکه توجه به آمایش سرزمین و سازماندهی ساختمان ها و معابر شهری برای جریان داشتن راحت هوا در این مناطق نیز بسیار مهم و اثربخش است.

این متخصص اظهار کرد: یکی دیگر از بهترین راه های بهره مندی از سوخت پاک استفاده از قطارها و خودروهای برقی است که در کشورهای در حال توسعه رواج چندانی ندارد.

محقق و متخصص بیماری های ریوی و قفسه صدری از کشور ترکیه در ادامه به موضوع ریزگردها نیز اشاره کرد و گفت: دو علت عمده بوجود آمدن ریزگردها جنگ ها و تخریب گسترده عراق و دیگری تغییرات زیاد آب و هوایی بویژه در حوزه مدیترانه است.

وی چین و هندوستان را دو کشور درگیر با آلایندگی و تغییرات دمایی زیاد برشمرد و تاکید کرد: باید کارهایی انجام داد که میزان کربن موجود در هوا کاهش یابد.

نخستین کنگره آسیایی آفریقایی مایکوباکتریولوژی به همت مرکز تحقیقات مایکوباکتریولوژی به عنوان آزمایشگاه مرجع سل کشور و پژوهشکده سل و بیماری های ریوی تا 21 اسفند در مهمانسرای عباسی اصفهان برگزار می شود.امیدوارم مورد پسند شما واقع شده باشد...

وبسایت خبری آیا می دانید

www.ayao.ir
طبقه بندی: پزشکی و روان شناسی،  اخبار علمی کشور، 
برچسب ها: آلودگی، کودکان، تاثیر آلودگی بر کودکان، کودک،
ارسال توسط admin
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
ayao

قالب وبلاگ