تبلیغات
آیا می‌دانید - منابع انسانی یکی از ابزارهای احیا تالاب هامون است
آیا می‌دانید
علم است که آینده را می‌سازد 
به گزارش وبسایت خبری «آیا می دانید»  به نقل از ایرنا ، 
غلامرضا مالکی روز سه شنبه در سومین کارگاه مشورتی تدوین مدیریت یکپارچه سازی تالاب بین المللی هامون در زابل افزود: آنچه در گذشته در کشور انجام شده برنامه ریزی بخشی و بدون مردم بوده است و اگر بخواهیم برنامه ریزی به نتیجه برسد باید از مردم استفاده شود.

در ادامه مطلب همراه با آیا می دانید باشید...
وی اظهار داشت: 220 هزار نفر حاشیه نشین در 120 هکتار شهر زاهدان ساکن هستند که حدود 70 درصد آنان را مهاجرین سیستانی که پس از دهه 50 بر اساس خشکسالی به زاهدان مهاجرت کرده اند تشکیل می دهند.

وی بیان کرد: امیدواریم خروجی این کارگاه در کتابخانه ها آرشیو نشود و مباحثی که مطرح می شود ساختار اجرایی پیدا کند.

معاون استاندار خاطر نشان کرد: با وجودی که در سیستان و بلوچستان 36 مرکز آموزش عالی وجود دارد و بیش از 133 هزار دانشجوی در آنها مشغول به تحصیل هستند اما تاکنون نتوانسته ایم مشکلات تامین نیروی انسانی مناسب و کاربردی خود را تامین کنیم.

مالکی تصریح کرد: ساختارهای فعلی پاسخگوی نیازهای کنونی ما نیست.

وی یادآور شد: سازمان عمران سیستان تشکیل و بدلیل اینکه نتوانستیم خوب بهره برداری کنیم تعطیل شد و نتوانست سازمانی برنامه ریز، توسعه گر، مطالعه گر و پژوهشگر باشد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در حاشیه این کارگاه به خبرنگار ایرنا گفت: چهارمین کارگاه تدوین مدیریت یکپارچه سازی تالاب بین المللی هامون در سال 94 برگزار و نهایی می شود.

سعید محمودی با بیان اینکه تاکنون جهاد کشاورزی، امور آب، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی بر اساس وظایف خود به صورت جداگانه برروی تالاب هامون اقدام می کردند، افزود: در واقع طرحی که در این کارگاهها در حال تهیه آن هستیم یکپارچه سازی مدیریت تالاب بین المللی هامون است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: این مدیریت باعث جلوگیری از کارهای جزیره ای و انحصار طلبی شده و برآیند آن ساماندهی نیروها در یک جهت تعریف می شود.

وی با بیان اینکه طرح یکپارچه سازی مدیریت تالاب هامون با استفاده از نظرات مردم، دستگاههای مختلف دولتی، دانشگاهیان، متخصصان و پژوهشگران اجرا می شود بیان کرد: این طرح در شورای برنامه ریزی استان تصویب و پس از آن در هیات دولت تایید می شود و بعنوان سند بالا دستی همه ملزم به پذیرفتن این طرح می شوند.

محمودی با اشاره به ورود آب سطحی از کشور افغانستان به تالاب بین المللی هامون گفت: اکنون مقادیری آب ناشی از بارندگی های اخیر از طریق فراه رود وارد تالاب بین المللی هامون شده که با لایروبی، حفر کانال، انتقال و پخش آب بدنبال مدیریت صحیح آن هستیم.

وی اضافه کرد: این آب در قسمت هایی با چرخش اکولوژیکی تالاب به منظور مهار ریز گردهای رها سازی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه با ورود آب به تالاب احتمال ورود پرندگان مهاجر نیز وجود دارد، از مردم خواست از شکار غیر مجاز پرهیز کنند.

به گزارش ایرنا، سومین کارگاه تدوین مدیریت یکپارچه سازی تالاب بین المللی هامون با حضور مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران، برخی از مسوولان محلی، ریش سفیدان ، سران طوایف و قشرهای مختلف مردم بمدت دو روز در هتل لاله نیمروز زابل در حال برگزاری است.

هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان از حدود 16 سال پیش با قطع آب رودخانه مشترک هیرمند با خشکسالی روبرو و بستر آن به کانون ریزگردها تبدیل شده است.

با خشک شدن این تالاب بین المللی زیست حیات وحش به ویژه پرندگان مهاجر و آبزیان به خطر افتاد و زیستگاه آنها نیز به نابودی کشیده شد.امیدوارم مورد پسند شما واقع شده باشد...

وبسایت خبری آیا می دانید

www.ayao.ir
طبقه بندی: محیط زیست، 
برچسب ها: منابع انسانی یکی از ابزارهای احیا تالاب هامون است، تالاب هامون،
ارسال توسط admin
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
ayao

قالب وبلاگ